Ювілей Марії Матіос
- Деталі
- Хіти: 15
Одні називають її другою Лесею Українкою, інші – Стефаником у спідниці, навіть порівнюють з Габріелем Гарсіа Маркесом…
Її поезіям притаманне органічне відчуття колориту рідного буковинського краю та вміння по-своєму сказати про минуле і сучасне народу, передати стан людської душі, закоханої в красу і неповторність навколишнього світу, а прозові твори світові критики назвали «ударом і викликом» сучасності. Романи цієї витонченої і водночас глибокої письменниці перекладені сербською, румунською, польською, хорватською, білоруською, азербайджанською, японською, китайською, єврейською мовами і друкувалися у Канаді, США, Китаї, Хорватії, Сербії, а вистави за мотивами її творів збирали повні зали не лише в Україні.
Усе це про поетесу, прозаїка, публіциста й етнографа за покликанням Марію Матіос, яка 19 грудня відзначає 65-річний ювілей.
Саме знайомству з її творчим доробком було присвячене засідання розмовного клубу «СловоТворення», що відбулося напередодні. Учасники зустрічі не лише отримали насолоду від витончених поетичних метафор авторки, а й поділилися враженнями від глибоко психологічних рядків романів, у яких крізь призму людських доль постає історія держави.
Під час наступної зустріч, що відбудеться 25 грудня, пропонуємо разом насолодитися атмосферою Різдва та поговорити про зимові традиції.
Чекаємо на вас щосереди о 12.00 у Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Ми завжди відкриті для нових учасників.
Приєднуйтеся до «СловоТворення» і вивчайте мову із задоволенням у колі однодумців!
#Слово #словотворення #розмовний_клуб #українська_мова
Вулиця імені Нансена (колишня вулиця Гастелло)
- Деталі
- Хіти: 17
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про вулицю імені Нансена (колишня вулиця Гастелло).
Коротка довідка: Фрітьоф Ведель-Ярлсберг Нансен (1861-1930) – норвезький мандрівник, дослідник Арктики, океанограф, метеоролог, зоолог, громадський діяч, письменник. Лауреат Нобелівської премії миру, національний герой Норвегії.
Народився неподалік Хрістіанії (нині м. Осло, Норвегія). У 1880-1882 рр. навчався в університеті в рідному місті. По закінченні, очолив відділ історії природничих наук у Бергенському музеї. У 1888 р. захистив докторську дисертацію. Як мандрівник-дослідник брав активну участь в експедиціях. Автор багатьох наукових праць. Розробив метод визначення швидкості течії з дрейфуючого судна, сконструював батометр і точний ареометр. Почесний член численних вчених товариств.
Поряд із науковою діяльністю, працював і у громадсько-політичному напрямку. У 1902 р. створив Центральну лабораторію Міжнародної ради з дослідження морів. У 1906-1908 рр. був послом Норвегії в Лондоні. У 1915 р. очолив Норвезьку оборонну спілку, а по закінченні Першої світової війни – Норвезьку спілку зі створення Ліги Націй. У 1921 р. за пропозицією Міжнародного комітету товариства Червоного Хреста був обраний верховним комісаром Ліги Націй. У 1924 р. обраний президентом міжнародного товариства «Аероарктик», з 1926 р. – почесний доктор університету Сент-Ендрю. У 1925-1929 рр. – голова комісії з репатріації вірменських біженців з Туреччини до Вірменії.
В історію України та зокрема Миколаєва увійшов як людина, яка рятувала українців під час голоду й допомагала емігрантам. В нашій країні місія Нансена запрацювала у травні 1922 р. і мала відділення у трьох великих містах. У Миколаєві разом з їжею дітям видавали одяг, медикаменти, надавали лікарські послуги тощо. Загалом на Миколаївщині допомогу отримали понад 100 тисяч дітей.
Розповідь про вулицю Віталія Белінського (колишня вулиця Гагаріна – Тернівка)
- Деталі
- Хіти: 29
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про вулицю Віталія Белінського (колишня вулиця Гагаріна – Тернівка).
Коротка довідка: Віталій Белінський (1989-2023) – військовослужбовець, учасник російсько-української війни (позивний – Білий). Герой України (посмертно). Був відзначений почесною нагородою «Сталевий хрест» та орденом «За мужність» ІІІ ступеня.
Народився у Миколаєві. Закінчив ЗОШ № 16. У шкільні роки займався кікбоксингом і боротьбою, згодом - тренерською діяльністю. У 2022 р. після повномасштабного вторгнення організовував тероборону в Тернівці. Пройшовши курс молодого бійця, вступив до полку «Азов». Брав участь в обороні Миколаєва, визволенні Херсону, боях під Бахмутом.
17 квітня 2023 р. загинув біля Бахмуту виконуючи бойові завдання.
#перейменування #деколонізація #Миколаївщина #топоніми
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА КУЛЬТУРА МИКОЛАЇВЩИНИ
У рамках проєкту «Майстерня психологічної саморегуляції під час війни» відбувся тренінг з арт-терапії «Психологія кольорів»
- Деталі
- Хіти: 13
8 грудня у відділі документів з питань культури і мистецтв у рамках проєкту «Майстерня психологічної саморегуляції під час війни» відбувся тренінг з арт-терапії «Психологія кольорів». Партнером зустрічі виступила ГО «Освітньо-правозахисна фундація «Правосвіт», що займається реалізацією проєкту «Щаслива жінка - міцна родина - сильна країна!». Ведуча тренінгу була – психолог, голова Миколаївського осередку Всеукраїнської асоціації арттерапевтів Юлія Фарафонова.
Учасники зустрічі, завдяки використанню оригінальної методики, розробленої фахівцями Української асоціації арттерапевтів, глибоко занурилися у власний внутрішній світ та світ кольорів. До створення відповідної атмосфери тренінгу долучилися бібліотекарі, які запропонували перегляд відео про символіку та значення кольорів для енергетичних центрів людини під музичний супровід Вівальді. Під час тренінгу в учасників з’являлися не тільки малюнки, а й вірші. Від поета, журналіста Валерія Фальова пролунав вірш «У гармонії кольорів». Частина створених малюнків була подарована відділу документів з питань культури і мистецтв, з них планується створити невелику виставку.
Запрошуємо всіх бажаючих поринути у найзагадковішу частину бібліотечного простору
- Деталі
- Хіти: 24
12 грудня до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека завітали майбутні читачі аби випробувати свої сили у квест-грі «За лаштунками книгосховища».
Потрапивши у гру, діти опинились в оточенні «бібліостраховиськ», які запечатали вихід з книгосховища цифровим кодом. Щоб відшукати цей код, учасники мали проявити уважність, кмітливість та вміння співпрацювати в команді. Занурившись у пригоду, школярі побували у лігві дракона та восьминогої Шарлотти, зустрілися з темним монахом, квітковим монстром та чудною бібліохранителькою. Крок за кроком вони розгадували логічні загадки, складали пазли, розв’язували ребуси та шаради, відшукували ключі від замкнених дверей. А впоравшись з усіма завданнями та вибравшись з книгосховища, юні гості зустрілися зі Святим Миколаєм та отримали від нього смаколики.
Таємнича атмосфера книгосховища, різнопланові ігри й літературні герої викликали жвавий інтерес, неймовірні емоції та активність маленьких читачів, створивши атмосферу дружнього спілкування між учасниками та бібліотекарями.
Запрошуємо всіх бажаючих поринути у найзагадковішу частину бібліотечного простору та випробувати свої сили у проходженні квест-гри «За лаштунками книгосховища».
Попередня реєстрація на квест-гру за телефоном (0512) 37-34-20
Відбулася зустріч з археологом Кирилом Горбенко
- Деталі
- Хіти: 14
18 грудня в Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека відбулася чергова зустріч з циклу «Ірина Гудим запрошує...». Цього разу гостем став Кирило Горбенко – археолог, керівник археологічної експедиції з дослідження городища «Дикий Сад» у м. Миколаєві, старший викладач Кафедра історії ЧНУ ім. Петра Могили. Він є автором, співавтором і упорядником більше ніж 170 наукових праць, 5 брошур та понад 130 наукових статей.
Учасники зустрічі, що була приурочена до 30-річчя археологічної діяльності Кирила Горбенка, дізналися про його науково-дослідницьку роботу, участь в археологічних розкопках пам'яток епохи пізньої бронзи, дослідження городища «Дикий Сад», а також багато цікавих фактів з його родоводу. Кирило Володимирович відверто й щиро відповідав на запитання Ірини Гудим та ділився планами на майбутнє.
Увазі аудиторії було презентовано оригінальний набір листівок з відображенням історії городища «Дикий сад», надрукований у видавництві Ірини Гудим за меценатської підтримки Олександра Горобця. Він розповів про ідею створення листівок та співпрацю з видавництвом щодо підготовки до нової книги, присвяченої тисячолітній історії городища «Дикий Сад».
Захід пройшов у теплій, невимушеній атмосфері і завершився поетичними рядками Дмитра Креміня, які зачитала журналістка Тетяна Даниленко.
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека висловлює щиру подяку Оксані Муравській за передані у дар матеріали
- Деталі
- Хіти: 16
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека висловлює щиру подяку ученому секретарю Донецький обласний краєзнавчий музей Оксані Муравській за передані у дар матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Музейна діяльність та збереження культурної спадщини в парадигмі часу» (Краматорськ-Дрогобич, 2024) та матеріали історико-культурного онлайн фестивалю-конференції «Дике поле: природа, історія та сучасність українського степу» (Краматорськ, 2024).
Збірники містять доповіді провідних науковців з різних куточків України, що присвячені осмисленню найбільш важливих природоохоронних, екологічних та історико-культурних проблем в умовах війни, окресленню перспектив їх вирішення та розробці стратегії подальшого розвитку.
Щиро вдячні за сприяння у доставці книжкових дарунків науковому співробітнику Миколаївський обласний краєзнавчий музей Олександру Чиаурелі.
Запрошуємо завітати до бібліотеки та ознайомитися з виданнями.
Відбувся вебінар «Актуальні питання звітної кампанії» для бібліотечних фахівців області
- Деталі
- Хіти: 11
18 грудня у рамках веб-коучингу «БібліоStudies» відбувся вебінар «Актуальні питання звітної кампанії» для бібліотечних фахівців області, які відповідають за подання звітів у публічних бібліотеках територіальних громад.
Вебінар, що складався з двох частин, провели керівники структурних підрозділів Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Так, завідуюча відділом науково-методичної роботи Ірина Дементьєва надала консультацію щодо заповнення форми звітності № 6-НК та відповіла на питання учасників. Завідуюча відділом формування фондів Неллі Липа проаналізувала минулорічні дані фінансової звітності, поданої публічними бібліотеками у формі 6-НК, у співставленні з книгами сумарного обліку.
Учасники вебінару отримали корисні поради та рекомендації щодо перевірки точності та повноти подання інформації.
«Зігрій захисника!»
- Деталі
- Хіти: 13
«Зігрій захисника!» – під таким закликом пройшла благодійна акція в Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека до Дня Збройних Сил України. Працівники бібліотеки зібрали кошти та закупили вкрай необхідні сьогодні нашим захисникам теплі речі – шкарпетки, термохімічні грілки для рук і ніг, а також ліки від застуди та чаї.
Придбані речі були передані в благодійний фонд «Кавун» і вже відправлені на фронт.
Також, вже другий рік працівники бібліотеки разом з користувачами збирають бляшанки від консервів для виготовлення окопних свічок та пластикові кришечки для подальшої переробки на протези.
Любка Дереш «Погляд Медузи. Маленька книга пітьми»
- Деталі
- Хіти: 34
«Новий роман Любка Дереша дає одночасно метафоричну і дуже точну рефлексію на всі види пітьми, яка зараз нас оточує і нам загрожує. І навіть на ту, що чекає нас у майбутньому, що розверзнеться між нами самими (чи вже почала?). Рефлексія дуже відверта і часом жорстока, але при цьому, здається, таки оптимістична. Мені дуже шкода, що цей роман не отримає того розголосу, на який заслуговує…»
тг-канал «Перехресні стежки»
Друзі! Продовжуємо знайомити вас з книжковими новинками, що поповнили фонди Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека та ще 49 бібліотек Миколаївщини від Український інститут книги. Сьогоднішня книга – «Погляд Медузи. Маленька книга пітьми» (Львів: «Видавництво Анетти Антоненко»т, 2024) прозаїка, есеїста, сценариста, лектора, куратора, розробника інноваційних підходів у творчості Любка Дереша.
У грецьких міфах Медуза – невинна жертва насильства, яку боги перетворили на чудовисько й заслали на край світу. Кожен, хто бачив її, одразу ж від жаху перетворювався на камінь. Однак можна залишатися живим зовні, але заціпеніти всередині. Роман Любка Дереша це багатоголоса історія про травму війни, від якої камʼяніють розум і серце, і про мандрівку до віддалених берегів несвідомого, де живе та зранена частина нас, яку ми самі вигнали поза очі.
Осінь 2022-го, Україна в блекауті. Темрява, сирени й обстріли з боку росії. Лесь дізнається, що його близький товариш Славко, мобілізувався, отримав поранення під Ізюмом і повернувся на реабілітацію до Львова. Лесик, натомість, від початку війни залишається у тилу в Києві, принагідно волонтерить й продовжує викладацьку роботу. Провідуючи пораненого товариша у Львові, він розуміє, що Славко дуже змінився внаслідок війни. Хоч Славко відкрито й не осуджує Леся за те, що Лесь не воює, той відчуває, що давня дружба вже неможлива…
Багатовимірний «роман зі свідомістю» про пошуки світла у час, коли його єдиним джерелом залишаємось ми самі.
Міжнародний день волонтерів
- Деталі
- Хіти: 14
Щороку 5 грудня у всьому світі відзначають Міжнародний день волонтерів. Цей день, був започаткований в 1985 році ООН, щоб визнати важливість волонтерської діяльності та відзначити тих, хто безкорисливо допомагає іншим.
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека підготувала для вас невеликий матеріал про волонтерство і його значення в нашому житті.
Слово «волонтер» у перекладі з англійської означає «добровільний помічник». Волонтери — це люди, які безкоштовно допомагають там, де їхня допомога справді потрібна: в дитячих будинках, притулках, інтернатах, будинках для людей похилого віку. Вони доглядають хворих, допомагають старшим людям, займаються ремонтом або просто складають компанію тим, хто цього потребує.
Волонтерський рух став популярним після Першої світової війни. Перший волонтерський проєкт був організований у 1920 році у Франції, коли молодь з Німеччини та Франції разом відновлювала ферми, зруйновані під час війни. З того часу волонтерство почало поширюватися світом.
В Україні волонтерський рух почав набирати обертів у 90-х роках, а вже 2003 року волонтерство офіційно визнали в країні. Однак, справжній «спалах» волонтерства відбувся в 2014 році, під час Революції гідності та війни на Сході, коли волонтери стали невід’ємною частиною підтримки армії та громадян у складні часи.
Сьогодні, коли наша країна переживає війну, роль волонтерів надзвичайно важлива. Українські волонтери - це тисячі людей, які знаходять необхідні речі для армії, допомагають переселенцям, організовують різні ініціативи, збирають гроші, купують тепловізори, дрони, медичне обладнання, плетуть маскувальні сітки, готують їжу для військових та цивільних. І це лише мала частина того, що вони роблять.
14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
- Деталі
- Хіти: 40
14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Ця дата була затверджена Указом Президента України від 10 листопада 2006 р. № 945/2006. Саме цього дня у 1986 році було офіційно повідомлено про завершення будівництва і прийняття в експлуатацію захисного саркофагу «Укриття» над зруйнованим четвертим енергоблоком, що стало першим етапом ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Пропонуємо вашій увазі добірку видань з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека, що присвячені героїчному подвигу учасників ліквідації аварії:
-Аккерман Г. Пройти крізь Чорнобиль (Київ: Видавництво "Либідь", 2018);
-Андржеєвський А. Чорнобильська бувальщина (Київ: Гамазин, 2019);
-Біль і тривоги Чорнобиля (Київ: Київська Правда, 2006);
-Векленко О. Чорнобиль: етюди з натури (Харків: Видавництво "Ранок" : Видавництво «Фабула», 2019);
-Демський А. Чорнобильський роман (Київ: Саміт-Книга, 2021);
-Купрієнко О. В. Чорнобильська хронiка. Люди. (Харків: Видавництво Фоліо, 2021);
-Трохим С. 1986: Чорнобильські хроніки (Брустурів: Дискурсус, 2016);
-Шовкошитний В. Ф. Чорнобиль: я бачив (Київ: Український пріоритет, 2019).
Запрошуємо до читання!
#Календар_МОУНБ #Свята #ВизначніДні #Вітання #Календар #ВизначніДати #Відзначаємо
Ольга Донеччанка «Все буде добре, побратими»
- Деталі
- Хіти: 14
Книга Ольги Донеччанки «Все буде добре, побратими» (Львів: Видавництво "Апріорі", 2024), присвячена незвичайній долі Івана Баранича («Шкіпера»), старшого стрільця І десантно-штурмового батальйону, який загинув 5 липня 2022 р. під час виконання бойового завдання поблизу с. Спірне на Донеччині.
Це видання - чергове надходження від Український інститут книги, що його отримала Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека та ще 49 бібліотек нашої області.
Письменниця, спираючись на спогади рідних і близьких людей, вчителів та побратимів, написала цю книгу аби зберегти пам’ять про Івана. У виданні описано події останнього дня життя полеглого воїна: жорстокі безперервні бої та його переживання, що тісно переплітаються зі спогадами з дитинства, які виринали в пам’яті в миті відносного затишшя на фронті.
Ця книга свого роду реквієм, який буде нагадувати наступним поколінням про подвиг молодого воїна, який віддав своє життя за свободу України: «… Потрібно закарбувати подвижництво Івана Баранича та його побратимів у славі! Адже допоки герої живуть у книгах, фільмах і піснях, вони залишаються в нашій пам’яті – а, значить, поряд із нами...», – наголошує авторка. Видання доповнено фото з архіву сім’ї загиблого героя.
Запрошуємо до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека!
#УІК #МиколаївськаОУНБ #КультурноМистецькийПроєкт2024
#Книжкові_Новинки_МОУНБ #читатимодно #читайукраїнською #люблючитати
Більше статей...
- «Зі смартфоном на «ти»: опановуємо базові функції»
- Вулиця імені Євгена Плужника (колишня вулиця Вербицького)
- Запрошуємо на захід. В онлайн-форматі відбудеться захід – правове бюро «Боротьба з корупцією: нагальна проблема сучасності»
- 27 листопада та 4 грудня відбулися чергові заняття гуртка «Англійська для початківців»
- Відкриваймо історію Півдня України разом!
- 26 листопада та 3 грудня відбулися чергові засідання англійського розмовного клубу «Dialogue»
- Міжнародний день людей з інвалідністю
- Зустріч з українськими письменниками і журналістами – авторами PEN Ukraine
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено